Węgorzewo to nie tylko miasto idealne dla miłośników żeglugi. Jednym z ciekawych zabytków nich jest położony blisko węgorzewskiego portu Park Etnograficzny.
Najważniejszymi zabytkami skansenu są niewątpliwie dwie mazurskie, drewniane zagrody – charakterystyczne długie domy zrębowe, kuźnia i drewniana remiza. Wnętrza zostały zaadaptowane tak, by wyeksponować dawne rzemiosło mazurskie. Ciekawymi eksponatami są m.in. narzędzia do wyplatania wikliny, krosna tkackie oraz wyroby tkackie, ciesielskie i kowalskie wraz z dawnymi narzędziami. Jedna z chałup z miejscowości Krzyżew prezentuje zrekonstruowane wnętrze chłopskiej chałupy z XIX w.
Maskotką Parku jest kózka Musia, która wdzięcznie zdobi historyczne zagrody. Warte obejrzenia są kamienne baby pruskie i drewniane figurki, które cieszyły się dużą popularnością w latach 60. XX w.
Muzeum Kultury Ludowej
Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie powstało w 1991 roku. To instytucja współpracująca ze skansenem w Węgorzewie. Mieści się w XVIII-wiecznych zabudowaniach dworskich, które zostały odnowione i przystosowane do zwiedzania. Zbiory muzeum obejmują wszystkie pamiątki związane z regionem, zebrane przez okolicznych mieszkańców. Są to przede wszystkim fotografie, dokumenty, obiekty użytku domowego, zwłaszcza te pochodzące sprzed wojny oraz z drugiej połowy XX w.
Dzięki tym darom muzeum nie tylko otrzymuje bezcenne eksponaty, które wiele opowiadają o regionie, ale zyskuje przez to urok i duszę, ponieważ jest tworzone przez ludzi i pokazuje życie osób, które żyły i wychowywały się w tym pięknym regionie.
(Fot. Pixabay / CC0)